SEZNAM PRAVIC
ODNOS
Zdravstveni strokovnjaki imajo do vas dober odnos.
V dobri porodnišnici izkušate spoštljivo obporodno oskrbo, pri kateri vzpostavijo zdravstveni strokovnjaki do vas kakovosten odnos: so skrbni, spoštljivi in sočutni; če preprosto povzamemo, do vas so resnično prijazni.
1.1 Pravica do ohranjanja in zaščite telesne in duševne celovitosti
1.2 Pravica do spoštljivega odnosa in ravnanja
1.3 Pravica do enakopravnosti, nediskriminacije in nestigmatizacije
1.4 Pravica do ohranjanja dostojanstva
1.5 Pravica do zagotavljanja in varstva zasebnosti; pravica do varovanja zasebnega in družinskega življenja
1.6 Pravica do zagotavljanja zaupnosti in do varstva osebnih in zdravstvenih podatkov
ODLOČANJE
O svojem telesu odločate vi. O svojem otroku odločata starša.
V porodnišnico prihajate, da bi rodili ob podpori zdravstvenih strokovnjakov. Sodelovanje med vami in zdravstvenimi strokovnjaki je zelo pomembno za dober potek obporodne skrbi, pri čemer pa ohranjate pravico do odločanja o postopkih, posegih, negi in zdravljenju. Imate pravico do informiranosti in obveščenosti. To je osnova za vaše odločanje.
2.1 Pravica, da o sebi, svojem telesu ter otroku, ki se razvija v vas, odločate vi
2.2 Pravica do seznanitve z obstoječo prakso porodne pomoči
2.3 Pravica do informirane izbire glede oskrbe vas in vašega otroka
2.4 Pravica do soglasja ali zavrnitve nege, postopka, obravnave, posega, zdravila glede vas ali vašega otroka
POSTOPKI IN POSEGI
Vsi postopki in posegi so utemeljeni na sodobnih spoznanjih.
V porodni oskrbi naj bodo zagotovljene prakse, ki temeljijo na sodobnih izsledkih o prednostih in tveganjih posegov, postopkov, zdravil in nege ter so dokazano učinkovite.
3.1 Pravica do ustrezne babiške in zdravniške oskrbe in nege zase in za otroka
3.2 Pravica do fiziološkega poroda, če gre za nosečnost z majhnim tveganjem in je tak porod vaša izbira
3.3 Pravica do nujne zdravstvene oziroma medicinske pomoči
3.4 Pravica do sodobnih in preverjenih informacij o tem, kako v nosečnosti in po porodu skrbeti za svoje zdravje in dobro počutje
BOLEČINE
Lajšanje bolečin je zagotovljeno.
Po zakonu imate pravico do preprečevanja in lajšanja trpljenja. Če je bolečina neizbežna, imate pravico, da vam jo olajšajo. Na voljo so različne metode za lajšanje porodnih bolečin in sodobna zdravila proti bolečinam, ki jih lahko uporabite ali ne.
4.1 Pravica do preprečevanja in lajšanja trpljenja
4.2 Pravica do informacij o prednostih in tveganjih metod za lajšanje porodnih bolečin
4.3. Pravica do informacij o prednostih in tveganjih zdravil proti bolečinam
4.4 Pravica do izbire in uporabe različnih metod za lajšanje porodnih bolečin in/ali sodobnih zdravil proti bolečinam
SPREMLJEVALCI
Spremljajo vas bližnji po vaši izbiri.
Neprekinjena navzočnost in podpora naklonjene, izkušene osebe prispeva k zmanjšanju potreb po zdravilih za lajšanje bolečin, nižjemu številu invazivnih posegov, poškodb presredka in operativnih porodov ter povečuje zadovoljstvo žensk s porodnim doživetjem.
5.1 Pravica do spremljevalca ali spremljevalke med porodom - po vaši izbiri, enega ali več
5.2 Pravica, da vas pri pregledih v nosečnosti, med porodom in po njem spremljajo vaši bližnji, eden ali več
TRETJE OSEBE
Pri porodu so nujno prisotni le vaš zdravstveni strokovnjak in njegovi sodelavci.
O tem, kdo od zdravstvenih strokovnjakov bo poleg vašega zdravstvenega strokovnjaka in njegovih sodelavcev še navzoč pri porodu, odločate vi.
6.1 Pravica vedeti, kdo sodeluje pri vaši porodni oskrbi
6.2 Pravica do soglasja ali zavrnitve predloga za navzočnost drugega
6.3 Pravica do soglasja ali zavrnitve predloga, da bi drugi opravil določen postopek ali poseg
SOBIVANJE
Z novorojenčkom nista nikoli ločena.
Po rojstvu se takoj zagotovi čim trajnejši telesni stik med vami (očetom, pomembnim drugim) in otrokom – za navezovanje, vzpostavljanje in vzdrževanje laktacije ter dojenja, ohranjanje telesne toplote, v spodbudo razvoju.
7.1 Pravica do neprekinjenega telesnega stika takoj po rojstvu
7.2 Pravica do sobivanja z novorojenčkom
NOVOROJENČEK
V obporodnem obdobju so zagotovljene informacije, podpora in pomoč pri negi in skrbi za otroka.
8. Pravica do sodobnih, preverjenih informacij o potrebah novorojenčka, do podpore pri negi in skrbi ter do usmeritve k dodatnim virom
NASILJE
Varni ste in zaščiteni pred vsemi oblikami nasilja.
Tudi v obporodni oskrbi velja temeljna človekova pravica odsotnosti vseh vrst nasilja. Med nasilje sodi tudi ponižujoče in nečloveško ravnanje ali kaznovanje.
9.1 Pravica do nenasilja
9.2 Pravica do zaščite pred vsakršnim nasiljem
RAZISKAVE
Sodelovanje v raziskavah je prostovoljno.
Sodelovanje ali zavrnitev sodelovanja v raziskavi ne sme vplivati na nadaljnjo obporodno skrb in nego ali na kakovost storitev in odnosa.
10. Pravica do odločitve za sodelovanje v raziskavi ali zavrnitve sodelovanja
DOKUMENTACIJA
Vpogled v zdravstveno dokumentacijo vam je zagotovljen.
Imate pravico do seznanitve z vašo in otrokovo zdravstveno dokumentacijo in njene kopije. V dokumentacijo se lahko dopišejo tudi obrazložitve zdravstvenih strokovnjakov in vaše pripombe.
11.1 Pravica do seznanitve in vpogleda v svojo in otrokovo zdravstveno dokumentacijo, in to v celoti
11.2 Pravica do kopije svoje in otrokove zdravstvene dokumentacije, če za to izrazite željo
KRŠITVE
Obravnava kršitev vam je zagotovljena.
Zagotovljeni sta uresničevanje pravice do obravnave kršitev pacientovih pravic in do brezplačne pomoči zastopnika pacientovih pravic pri uresničevanju pacientovih pravic.
12.1 Pravica do obravnave kršitev pacientovih pravic ženske, otroka oziroma družine
12.2 Postopki obravnave kršitev pacientovih pravic so jasno opredeljeni
PRAVICE V PRAKSI
Komunikacija
Dobro sodelovanje med vami in zdravstvenim osebjem je za dober potek in izid poroda zelo pomembno. Da bi bili porodna podpora in oskrba kar se da prilagojena vam, v pogovorih poveste, kaj čutite in kaj potrebujete. Zdravstveno osebje vam prisluhne, pojasnjuje dogajanje in namere, ki jih lahko sprejmete ali odklonite. Zdravstveno osebje se v celoti izogiba opazkam, kritikam in zasebnim pogovorom.
Fiziološki ali naravni porod
Spontano odpiranje materničnega vratu
Latentna faza prve porodne dobe se kaže s popadki, v tem času se maternični vrat mehča in odpira do 5 cm. Trajanje te faze se od ženske do ženske zelo razlikuje.
Za aktivno fazo prve porodne dobe so značilni redni popadki, maternični vrat se še naprej mehča in hitreje odpira, vse do popolne odprtosti; navadno ne traja dlje od 12 ur pri prvorodkah oz. dlje od 10 ur pri ženskah, ki so že rodile.
Pri spontanem porodu se maternični vrat nekaterih žensk odpira počasneje kot 1 cm na uro. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije to samo po sebi še ne sme biti razlog za pospeševanje poroda, če je vaše in otrokovo zdravstveno stanje dobro (priporočili 7 in 8).
Pri spontanem porodu pomaga prepustitev temu, kar počne vaše telo. Pri tem babica skrbno spremlja vaše in otrokovo zdravstveno stanje in skrbi za vaše dobro počutje.
Porodni položaji in gibanje
Spremljevalci pri porodu
Vaša pravica je, da se odločite, komu boste zaupali vlogo spremljevalca/cev: partnerju, prijateljici, douli itd.
V dobri porodnišnici navzočnosti parterja ali doule ne pogojujejo s plačilom ali opravljenim tečajem priprave na porod. Ponekod postavljajo omejitve glede števila oseb ali spremljanja drugih oseb razen partnerja. Ko izbirate porodnišnico, se pozanimajte o omejitvah in pogojih.
Informirana izbira
Pred izvedbo mora pridobiti vaše soglasje ali upoštevati vašo zavrnitev predlagane oskrbe, četudi to z medicinskega vidika pomeni opustitev zdravljenja. Pomembno je vedeti, da o svojem telesu odločate vi, o otroku pa njegova starša. Z odločitvami sprejemate tudi odgovornost zanje.
Dotikanje vašega telesa
Spoštovanje zasebnosti
Klistiranje in britje
Postopka pred navadnim porodom nista smiselna. Oba postopka lahko med pripravo na porod zavrnete.
Uporaba CTG-ja
Če ste zdravi in porod poteka spontano, Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da zdravstveni strokovnjaki v rednih presledkih poslušajo otrokovo srce. Odsvetuje neprekinjeno rabo CTG-ja, med drugim zato, ker naprave ovirajo gibanje, premikanje porodnice in s tem otežujejo spontano rojevanje (priporočili 17 in 18). Dobre babice znajo oceniti moč in pogostost popadkov s tipanjem trebuha.
V porodnišnici se pozanimajte, kaj je poleg CTGja še na voljo za spremljanje otrokovega stanja.
Vaginalni pregled
Prediranje plodovih ovojev
Plodove ovoje v nekaterih primerih predrejo, da bi s tem sprožili ali pospešili porod ali lažje ugotovili otrokovo stanje. Predrejo jih s posebnim pripomočkom skozi nožnico. Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje rutinsko prediranje plodovih ovojev, ker je povezano npr. z manj gibanja porodnice in manj pokončnih položajev, torej zmanjšuje možnosti za spontani porod; poveča se tudi tveganje za izpad popkovnice (priporočili 28 in 29).
Zdravstveni strokovnjaki vas morajo obvestiti, da nameravajo predreti plodove ovoje, pojasniti namen in počakati na soglasje ali zavrnitev. Če želite, da vaš porod poteka brez prediranja plodovih ovojev, vnaprej obvestite vaše zdravstvene strokovnjake.
Sproženje in pospeševanje poroda
Sproženje in pospeševanje poroda sta potrebna le v nekaterih primerih; dobra babica za začetek predlaga manj invazivne pristope (mdr. spremembo položaja, gibanje, ljubkovanje prsnih bradavic).
Za sproženje in pospeševanje poroda uporabljajo metode, kot sta mdr. ločevanje in prediranje plodovih ovojev, pogosto pa tudi zdravila (npr. sintetični prostaglandini in oksitocin).
Dokler maternični vrat še ni odprt pet cm, vi in vaš otrok pa sta dobro, Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje pospeševanja poroda (priporočilo 9).
Zdravstveni strokovnjak mora sproženje ali pospeševanje poroda napovedati, pojasniti ter počakati na vaše soglasje ali zavrnitev.
Pri prihodu v porodnišnico vnaprej obvestite zdravstvene strokovnjake, če želite, da porod poteka spontano.
Pijača in hrana med porodom
Uporaba intravenoznih tekočin
Intravenozna kanila
Tudi za dajanje zdravil po venski kanili med porodom vas morajo zdravstveni strokovnjaki o svoji nameri obvestiti, pojasniti namen in počakati na vaše soglasje ali zavrnitev.
Lajšanje bolečin
Dobre babice so prava zakladnica predlogov za lajšanje bolečin. Babica ali spremljevalci/ke vas lahko masirajo, pomagajo z nasprotnim pritiskom, toplimi obkladki ipd.
V vsaki dobri porodnišnici so ves čas na voljo sodobna zdravila za lajšanje bolečin, ki jih lahko prejmete, če želite in če to dopušča vaše in otrokovo zdravstveno stanje ter potek poroda. Nihče vam jih ne sme vsiljevati ali odtegovati. Na vašo željo vas seznanijo z njihovimi prednostmi in slabostmi. Verodostojne informacije o prednostih in slabostih ter pojasnila o dostopnosti v posamezni porodnišnici morajo biti na voljo tako, da se seznanite z njimi tudi že v nosečnosti.
Iztis otroka
Če rojevate prvič, lahko pričakujete, da se bo druga porodna doba zaključila največ v treh urah, če ste že kdaj rodili, pa največ v dveh urah.
Ob prihodu v porodnišnico povejte, da bi si tudi v drugi porodni dobi želeli uporabiti katerega od pokončnih položajev ali npr. položaj na vseh štirih.
Pritisk na vrh maternice
Prerez presredka
Če je prerez presredka potreben (npr. zaradi hude otrokove stiske) vam mora babica namero pojasniti ter počakati na vaše soglasje ali zavrnitev. Sodobni izsledki potrjujejo, da je prerez presredka potreben le redko, rutinska izvajanje pa zastarela praksa, ki ne preprečuje hujših raztrganin. Pravico imate, da pred šivanjem prereza presredka ali raztrganine prejmete sredstvo proti bolečinam. Šivajo, ko potrdite, da je zdravilo začelo učinkovati. Pri tem so vrata v porodno sobo zaprta.
Pri izbiranju porodnišnice se pozanimajte o odstotkih prereza presredka. Če imate o prerezu presredka vnaprej izdelano mnenje, ga pisno ali ustno izrazite že pred pričetkom poroda.
Prerez popkovnice
Neprekinjena bližina matere in otroka
Pravico imate, da z otrokom ostaneta skupaj tudi na poporodnem oddelku in to ves čas bivanja v porodnišnici, kar v večini porodnišnic tudi omogočajo. Pravico imate tudi spremljati svojega otroka ob pregledih in pri postopkih in posegih.
Sobivanje očeta po porodu
PRIČEVANJA PORODNIC
Ko spregovorijo ženske
V Sloveniji številne ženske poročajo o dobrih izkušnjah z oskrbo pri porodu, obstajajo pa tudi pričevanja, da ni vedno tako. Na podlagi 225 pričevanj o neustrezni skrbi in nasilju pri porodih v slovenskih porodnišnicah je nastala poglobljena študija, ki osvetljuje to spregledano in pogosto tudi zanikano plat porodne skrbi.
Namen študije je, da problematiko prepoznajo zdravstveni strokovnjaki, vodstva porodnišnic in odločevalci. Seznanjenost širše javnosti in seveda žensk, ki se jih obporodna skrb neposredno tiče, pa bo pripomogla k hitrejši vpeljavi pozitivnih sprememb.
Opozorilo: Študija vsebuje opise neustrezne porodne oskrbe in občutij nemoči, zlorabe, nasilja in podobno. Če načrtujete nosečnost ali ste noseči in se poroda močno bojite, če se ob misli nanj soočate s tesnobnimi občutki, morda potrebujete drugačne vrste informacij in podpore. Pišite nam: info@mamazofa.org
Študija Ničelna toleranca do nasilja med porodom >>>
Kaj vse je neprimerna obporodna skrb Vrste nasilja >>>
VAŠA PORODNA IZKUŠNJA
SEZNAM PRAVIC
ODNOS
Zdravstveni strokovnjaki imajo do vas dober odnos.
V dobri porodnišnici izkušate spoštljivo obporodno oskrbo, pri kateri vzpostavijo zdravstveni strokovnjaki do vas kakovosten odnos: so skrbni, spoštljivi in sočutni; če preprosto povzamemo, do vas so resnično prijazni.
1.1 Pravica do ohranjanja in zaščite telesne in duševne celovitosti
1.2 Pravica do spoštljivega odnosa in ravnanja
1.3 Pravica do enakopravnosti, nediskriminacije in nestigmatizacije
1.4 Pravica do ohranjanja dostojanstva
1.5 Pravica do zagotavljanja in varstva zasebnosti; pravica do varovanja zasebnega in družinskega življenja
1.6 Pravica do zagotavljanja zaupnosti in do varstva osebnih in zdravstvenih podatkov
ODLOČANJE
O svojem telesu odločate vi. O svojem otroku odločata starša.
V porodnišnico prihajate, da bi rodili ob podpori zdravstvenih strokovnjakov. Sodelovanje med vami in zdravstvenimi strokovnjaki je zelo pomembno za dober potek obporodne skrbi, pri čemer pa ohranjate pravico do odločanja o postopkih, posegih, negi in zdravljenju. Imate pravico do informiranosti in obveščenosti. To je osnova za vaše odločanje.
2.1 Pravica, da o sebi, svojem telesu ter otroku, ki se razvija v vas, odločate vi
2.2 Pravica do seznanitve z obstoječo prakso porodne pomoči
2.3 Pravica do informirane izbire glede oskrbe vas in vašega otroka
2.4 Pravica do soglasja ali zavrnitve nege, postopka, obravnave, posega, zdravila glede vas ali vašega otroka
POSTOPKI IN POSEGI
Vsi postopki in posegi so utemeljeni na sodobnih spoznanjih.
V porodni oskrbi naj bodo zagotovljene prakse, ki temeljijo na sodobnih izsledkih o prednostih in tveganjih posegov, postopkov, zdravil in nege ter so dokazano učinkovite.
3.1 Pravica do ustrezne babiške in zdravniške oskrbe in nege zase in za otroka
3.2 Pravica do fiziološkega poroda, če gre za nosečnost z majhnim tveganjem in je tak porod vaša izbira
3.3 Pravica do nujne zdravstvene oziroma medicinske pomoči
3.4 Pravica do sodobnih in preverjenih informacij o tem, kako v nosečnosti in po porodu skrbeti za svoje zdravje in dobro počutje
BOLEČINE
Lajšanje bolečin je zagotovljeno.
Po zakonu imate pravico do preprečevanja in lajšanja trpljenja. Če je bolečina neizbežna, imate pravico, da vam jo olajšajo. Na voljo so različne metode za lajšanje porodnih bolečin in sodobna zdravila proti bolečinam, ki jih lahko uporabite ali ne.
4.1 Pravica do preprečevanja in lajšanja trpljenja
4.2 Pravica do informacij o prednostih in tveganjih metod za lajšanje porodnih bolečin
4.3. Pravica do informacij o prednostih in tveganjih zdravil proti bolečinam
4.4 Pravica do izbire in uporabe različnih metod za lajšanje porodnih bolečin in/ali sodobnih zdravil proti bolečinam
SPREMLJEVALCI
Spremljajo vas bližnji po vaši izbiri.
Neprekinjena navzočnost in podpora naklonjene, izkušene osebe prispeva k zmanjšanju potreb po zdravilih za lajšanje bolečin, nižjemu številu invazivnih posegov, poškodb presredka in operativnih porodov ter povečuje zadovoljstvo žensk s porodnim doživetjem.
5.1 Pravica do spremljevalca ali spremljevalke med porodom - po vaši izbiri, enega ali več
5.2 Pravica, da vas pri pregledih v nosečnosti, med porodom in po njem spremljajo vaši bližnji, eden ali več
TRETJE OSEBE
Pri porodu so nujno prisotni le vaš zdravstveni strokovnjak in njegovi sodelavci.
O tem, kdo od zdravstvenih strokovnjakov bo poleg vašega zdravstvenega strokovnjaka in njegovih sodelavcev še navzoč pri porodu, odločate vi.
6.1 Pravica vedeti, kdo sodeluje pri vaši porodni oskrbi
6.2 Pravica do soglasja ali zavrnitve predloga za navzočnost drugega
6.3 Pravica do soglasja ali zavrnitve predloga, da bi drugi opravil določen postopek ali poseg
SOBIVANJE
Z novorojenčkom nista nikoli ločena.
Po rojstvu se takoj zagotovi čim trajnejši telesni stik med vami (očetom, pomembnim drugim) in otrokom – za navezovanje, vzpostavljanje in vzdrževanje laktacije ter dojenja, ohranjanje telesne toplote, v spodbudo razvoju.
7.1 Pravica do neprekinjenega telesnega stika takoj po rojstvu
7.2 Pravica do sobivanja z novorojenčkom
NOVOROJENČEK
V obporodnem obdobju so zagotovljene informacije, podpora in pomoč pri negi in skrbi za otroka.
8. Pravica do sodobnih, preverjenih informacij o potrebah novorojenčka, do podpore pri negi in skrbi ter do usmeritve k dodatnim virom
NASILJE
Varni ste in zaščiteni pred vsemi oblikami nasilja.
Tudi v obporodni oskrbi velja temeljna človekova pravica odsotnosti vseh vrst nasilja. Med nasilje sodi tudi ponižujoče in nečloveško ravnanje ali kaznovanje.
9.1 Pravica do nenasilja
9.2 Pravica do zaščite pred vsakršnim nasiljem
RAZISKAVE
Sodelovanje v raziskavah je prostovoljno.
Sodelovanje ali zavrnitev sodelovanja v raziskavi ne sme vplivati na nadaljnjo obporodno skrb in nego ali na kakovost storitev in odnosa.
10. Pravica do odločitve za sodelovanje v raziskavi ali zavrnitve sodelovanja
DOKUMENTACIJA
Vpogled v zdravstveno dokumentacijo vam je zagotovljen.
Imate pravico do seznanitve z vašo in otrokovo zdravstveno dokumentacijo in njene kopije. V dokumentacijo se lahko dopišejo tudi obrazložitve zdravstvenih strokovnjakov in vaše pripombe.
11.1 Pravica do seznanitve in vpogleda v svojo in otrokovo zdravstveno dokumentacijo, in to v celoti
11.2 Pravica do kopije svoje in otrokove zdravstvene dokumentacije, če za to izrazite željo
KRŠITVE
Obravnava kršitev vam je zagotovljena.
Zagotovljeni sta uresničevanje pravice do obravnave kršitev pacientovih pravic in do brezplačne pomoči zastopnika pacientovih pravic pri uresničevanju pacientovih pravic.
12.1 Pravica do obravnave kršitev pacientovih pravic ženske, otroka oziroma družine
12.2 Postopki obravnave kršitev pacientovih pravic so jasno opredeljeni
PRAVICE V PRAKSI
Komunikacija
Dobro sodelovanje med vami in zdravstvenim osebjem je za dober potek in izid poroda zelo pomembno. Da bi bili porodna podpora in oskrba kar se da prilagojena vam, v pogovorih poveste, kaj čutite in kaj potrebujete. Zdravstveno osebje vam prisluhne, pojasnjuje dogajanje in namere, ki jih lahko sprejmete ali odklonite. Zdravstveno osebje se v celoti izogiba opazkam, kritikam in zasebnim pogovorom.
Fiziološki ali naravni porod
Spontano odpiranje materničnega vratu
Latentna faza prve porodne dobe se kaže s popadki, v tem času se maternični vrat mehča in odpira do 5 cm. Trajanje te faze se od ženske do ženske zelo razlikuje.
Za aktivno fazo prve porodne dobe so značilni redni popadki, maternični vrat se še naprej mehča in hitreje odpira, vse do popolne odprtosti; navadno ne traja dlje od 12 ur pri prvorodkah oz. dlje od 10 ur pri ženskah, ki so že rodile.
Pri spontanem porodu se maternični vrat nekaterih žensk odpira počasneje kot 1 cm na uro. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije to samo po sebi še ne sme biti razlog za pospeševanje poroda, če je vaše in otrokovo zdravstveno stanje dobro (priporočili 7 in 8).
Pri spontanem porodu pomaga prepustitev temu, kar počne vaše telo. Pri tem babica skrbno spremlja vaše in otrokovo zdravstveno stanje in skrbi za vaše dobro počutje.
Porodni položaji in gibanje
Spremljevalci pri porodu
Vaša pravica je, da se odločite, komu boste zaupali vlogo spremljevalca/cev: partnerju, prijateljici, douli itd.
V dobri porodnišnici navzočnosti parterja ali doule ne pogojujejo s plačilom ali opravljenim tečajem priprave na porod. Ponekod postavljajo omejitve glede števila oseb ali spremljanja drugih oseb razen partnerja. Ko izbirate porodnišnico, se pozanimajte o omejitvah in pogojih.
Informirana izbira
Pred izvedbo mora pridobiti vaše soglasje ali upoštevati vašo zavrnitev predlagane oskrbe, četudi to z medicinskega vidika pomeni opustitev zdravljenja. Pomembno je vedeti, da o svojem telesu odločate vi, o otroku pa njegova starša. Z odločitvami sprejemate tudi odgovornost zanje.
Dotikanje vašega telesa
Spoštovanje zasebnosti
Klistiranje in britje
Postopka pred navadnim porodom nista smiselna. Oba postopka lahko med pripravo na porod zavrnete.
Uporaba CTG-ja
Če ste zdravi in porod poteka spontano, Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da zdravstveni strokovnjaki v rednih presledkih poslušajo otrokovo srce. Odsvetuje neprekinjeno rabo CTG-ja, med drugim zato, ker naprave ovirajo gibanje, premikanje porodnice in s tem otežujejo spontano rojevanje (priporočili 17 in 18). Dobre babice znajo oceniti moč in pogostost popadkov s tipanjem trebuha.
V porodnišnici se pozanimajte, kaj je poleg CTGja še na voljo za spremljanje otrokovega stanja.
Vaginalni pregled
Prediranje plodovih ovojev
Plodove ovoje v nekaterih primerih predrejo, da bi s tem sprožili ali pospešili porod ali lažje ugotovili otrokovo stanje. Predrejo jih s posebnim pripomočkom skozi nožnico. Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje rutinsko prediranje plodovih ovojev, ker je povezano npr. z manj gibanja porodnice in manj pokončnih položajev, torej zmanjšuje možnosti za spontani porod; poveča se tudi tveganje za izpad popkovnice (priporočili 28 in 29).
Zdravstveni strokovnjaki vas morajo obvestiti, da nameravajo predreti plodove ovoje, pojasniti namen in počakati na soglasje ali zavrnitev. Če želite, da vaš porod poteka brez prediranja plodovih ovojev, vnaprej obvestite vaše zdravstvene strokovnjake.
Sproženje in pospeševanje poroda
Sproženje in pospeševanje poroda sta potrebna le v nekaterih primerih; dobra babica za začetek predlaga manj invazivne pristope (mdr. spremembo položaja, gibanje, ljubkovanje prsnih bradavic).
Za sproženje in pospeševanje poroda uporabljajo metode, kot sta mdr. ločevanje in prediranje plodovih ovojev, pogosto pa tudi zdravila (npr. sintetični prostaglandini in oksitocin).
Dokler maternični vrat še ni odprt pet cm, vi in vaš otrok pa sta dobro, Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje pospeševanja poroda (priporočilo 9).
Zdravstveni strokovnjak mora sproženje ali pospeševanje poroda napovedati, pojasniti ter počakati na vaše soglasje ali zavrnitev.
Pri prihodu v porodnišnico vnaprej obvestite zdravstvene strokovnjake, če želite, da porod poteka spontano.
Pijača in hrana med porodom
Uporaba intravenoznih tekočin
Intravenozna kanila
Tudi za dajanje zdravil po venski kanili med porodom vas morajo zdravstveni strokovnjaki o svoji nameri obvestiti, pojasniti namen in počakati na vaše soglasje ali zavrnitev.
Lajšanje bolečin
Dobre babice so prava zakladnica predlogov za lajšanje bolečin. Babica ali spremljevalci/ke vas lahko masirajo, pomagajo z nasprotnim pritiskom, toplimi obkladki ipd.
V vsaki dobri porodnišnici so ves čas na voljo sodobna zdravila za lajšanje bolečin, ki jih lahko prejmete, če želite in če to dopušča vaše in otrokovo zdravstveno stanje ter potek poroda. Nihče vam jih ne sme vsiljevati ali odtegovati. Na vašo željo vas seznanijo z njihovimi prednostmi in slabostmi. Verodostojne informacije o prednostih in slabostih ter pojasnila o dostopnosti v posamezni porodnišnici morajo biti na voljo tako, da se seznanite z njimi tudi že v nosečnosti.
Iztis otroka
Če rojevate prvič, lahko pričakujete, da se bo druga porodna doba zaključila največ v treh urah, če ste že kdaj rodili, pa največ v dveh urah.
Ob prihodu v porodnišnico povejte, da bi si tudi v drugi porodni dobi želeli uporabiti katerega od pokončnih položajev ali npr. položaj na vseh štirih.
Pritisk na vrh maternice
Prerez presredka
Če je prerez presredka potreben (npr. zaradi hude otrokove stiske) vam mora babica namero pojasniti ter počakati na vaše soglasje ali zavrnitev. Sodobni izsledki potrjujejo, da je prerez presredka potreben le redko, rutinska izvajanje pa zastarela praksa, ki ne preprečuje hujših raztrganin. Pravico imate, da pred šivanjem prereza presredka ali raztrganine prejmete sredstvo proti bolečinam. Šivajo, ko potrdite, da je zdravilo začelo učinkovati. Pri tem so vrata v porodno sobo zaprta.
Pri izbiranju porodnišnice se pozanimajte o odstotkih prereza presredka. Če imate o prerezu presredka vnaprej izdelano mnenje, ga pisno ali ustno izrazite že pred pričetkom poroda.
Prerez popkovnice
Neprekinjena bližina matere in otroka
Pravico imate, da z otrokom ostaneta skupaj tudi na poporodnem oddelku in to ves čas bivanja v porodnišnici, kar v večini porodnišnic tudi omogočajo. Pravico imate tudi spremljati svojega otroka ob pregledih in pri postopkih in posegih.
Sobivanje očeta po porodu
PRIČEVANJA PORODNIC
Ko spregovorijo ženske
V Sloveniji številne ženske poročajo o dobrih izkušnjah z oskrbo pri porodu, obstajajo pa tudi pričevanja, da ni vedno tako. Na podlagi 225 pričevanj o neustrezni skrbi in nasilju pri porodih v slovenskih porodnišnicah je nastala poglobljena študija, ki osvetljuje to spregledano in pogosto tudi zanikano plat porodne skrbi.
Namen študije je, da problematiko prepoznajo zdravstveni strokovnjaki, vodstva porodnišnic in odločevalci. Seznanjenost širše javnosti in seveda žensk, ki se jih obporodna skrb neposredno tiče, pa bo pripomogla k hitrejši vpeljavi pozitivnih sprememb.
Opozorilo: Študija vsebuje opise neustrezne porodne oskrbe in občutij nemoči, zlorabe, nasilja in podobno. Če načrtujete nosečnost ali ste noseči in se poroda močno bojite, če se ob misli nanj soočate s tesnobnimi občutki, morda potrebujete drugačne vrste informacij in podpore. Pišite nam: info@mamazofa.org
Študija Ničelna toleranca do nasilja med porodom >>>
Kaj vse je neprimerna obporodna skrb Vrste nasilja >>>